Kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej
Świadectwa charakterystyki energetycznej nie potrzebujemy gdy mieszkanie, lokal lub budynek przeznaczony jest na „własny użytek” i nie mamy zamiaru go sprzedawać ani wynajmować. Zgodnie z ustawą o charakterystyce energetycznej nieruchomości będące przedmiotem najmu lub sprzedaży wymagają opracowania świadectwa energetycznego w dalszej części artykułu przedstawimy dla jakich budynków nie trzeba opracować świadectwa charakterystyki energetycznej pomimo ich sprzedaży lub wynajmowania. Świadectwo energetyczne potrzebne będzie również po zakończeniu budowy domu. Od tej zasady jest jeden wyjątek, przedstawię go w dalszej części tego artykułu.
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe
Świadectwo charakterystyki energetycznej mamy obowiązek opracować gdy jesteśmy właścicielem budynku, domu lub części budynku np. lokalu, mieszkania a nawet pokoju i zamierzamy go sprzedać lub wynająć. Obowiązek ten obowiązuje od 28 kwietnia 2023 roku i dotyczy on również umów zawartych przed tym dniem.
Świadectwa charakterystyki energetycznej nie potrzebujesz opracowywać jeśli mieszkanie, lokal, dom przeznaczony jest „na własny użytek” czyli gdy w nim mieszkasz, pracujesz lub po prostu stoi pusty.
Obowiązek opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej wystąpi również na końcowym etapie budowy domu. Świadectwo charakterystyki energetycznej należy dołączyć jako załącznik do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie składanym w Nadzorze budowlanym.
Od każdej zasady występują oczywiście wyjątki… poniżej przedstawiono sytuacje gdy nie będziesz potrzebował świadectwa charakterystyki energetycznej.
Kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży
lub najmie?
Sytuacje w których nie trzeba opracowywać świadectw charakterystyki energetycznej przy sprzedaży lub najmie możemy podzielić na te które wynikają bezpośrednio z ustawy o charakterystyce energetycznej i samej metodologii opracowywania świadectw.
Zgodnie z zapisami ustawy o charakterystyce energetycznej, świadectwa energetycznego nie musimy opracowywać dla:
- budynków zabytkowych – podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
- obiektów religijnych – używanych jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
- budynków przemysłowych i gospodarczych, które nie zużywają energii dla celów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji ;
- budynków mieszkalnych używanych sezonowo, przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
- obiektów wolnostojącego o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 m2 ;
- budynków gospodarstw rolnych zużywających mało obliczeniowej energii, których wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej – EP jest nie większy niż 50 kWh/(m2 rok),
Poza wyszczególnionymi powyżej sytuacjami występuje jeszcze jedna opcja kiedy nie trzeba opracowywać świadectwa energetycznego. Wynika ona z samej metodologii opracowywania świadectw. Jest to sytuacja gdy:
- budynek lub część budynku jest nieogrzewana i niechłodzona wtedy nie jesteśmy w stanie wykonać świadectwa energetycznego ze względów obliczeniowych.
Jeśli budynek lub część budynku nie jest wyposażona w instalacje ogrzewania lub chłodzenia nie ma możliwości obliczenia współczynników opisujących charakterystykę energetyczną z uwagi na brak powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza Af (powierzchni ogrzewanej lub chłodzonej) a wynika to bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej.
Kiedy nie trzeba świadectwa charakterystyki energetycznej domu po
zakończeniu budowy?
Świadectwa charakterystyki energetycznej nie trzeba dołączać do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie dla budynków oddawanych do użytkowania po 28 kwietnia 2023 r. w sytuacji gdy jest to:
- dom o powierzchni zabudowy do 70 m2 budowany na „własny użytek”
natomiast przy sprzedaży lub najmie takiego domu świadectwo energetyczne należy wykonać i przekazać odpowiednio najemcy lub nabywcy.