Kiedy potrzebne jest świadectwo charakterystyki energetycznej
Świadectwo charakterystyki energetycznej potrzebne jest w trzech sytuacjach. Pierwsza z nich to sprzedaż lub najem nieruchomości. Druga to zakończenie budowy domu lub budynku. Ostatni przypadek dla którego potrzebujemy świadectwa energetycznego dotyczy budynków zajmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej. Z dalszej części artykułu dowiesz się o szczegółów dotyczących tych trzech przypadków, kiedy musisz opracować świadectwo energetyczne.
Świadectwo energetyczne potrzebne przy najmie lub sprzedaży nieruchomości
Zgodnie z ustawą o charakterystyce energetycznej budynków, przy najmie lub sprzedaży mieszkania, lokalu, domu lub budynku wymagane jest opracowanie świadectwa energetycznego.
Zapisy ustawy dopuszczają kilka przypadków, w których nie musimy sporządzać świadectwa energetycznego. Jednym z nich są budynki zabytkowe, które zostały wyłączone z obowiązku sporządzania świadectwa.
Drugą sytuacją, która nie wynika bezpośrednio z ustawy, lecz z metodologii, jest sytuacja, gdy budynek lub część budynku jest nieogrzewana. Wszystkie przypadki, dla których nie jest wymagane sporządzenie świadectwa energetycznego, zawarte w poniższym artykule.
Certyfikat energetyczny niezbędny po zakończeniu budowy
Dla osób, które kończą budowę swojego domu, istnieje obowiązek złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy w nadzorze budowlanym. Do wniosku należy dołączyć m.in. dziennik budowy, oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu budowy, dokumentację powykonawczą, protokoły badań i sprawdzeń, a od kwietnia 2023 roku również świadectwo charakterystyki energetycznej domu.
Podobnie jak dla budynków będących przedmiotem najmu lub sprzedaży istnieją wyjątki od reguły zobacz, które budynki nie potrzebują świadectwa energetycznego po zakończeniu budowy.
Świadectwo charakterystyki energetycznej dla budynków zajmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej
Właściciel bądź zarządca budynku, w którym powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz administrację publiczną przekracza 250 m² i gdzie odbywa się obsługa interesantów, ma obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej tego obiektu.
Kopia tego świadectwa dostarczonego w formie papierowej, lub wydruk świadectwa w formie elektronicznej, powinna być umieszczona w widocznym miejscu w budynku.
Zamów Świadectwo Energetyczne Online
Wybierz rodzaj nieruchomości: