Jak uzyskać świadectwo energetyczne mieszkania w bloku?
Świadectwo energetyczne to dokument, który określa efektywność energetyczną budynku i szacunkowe zapotrzebowanie w nim na energię. Obowiązujące od 28 kwietnia 2023 r. przepisy nakładają obowiązek jego posiadania w określonych sytuacjach nie tylko na właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, ale także mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Dlatego podpowiadamy, jak pozyskać świadectwo energetyczne mieszkania w bloku.
Kiedy jest potrzebne świadectwo energetyczne mieszkania w bloku?
Świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania w bloku zgodnie z obowiązującymi przepisami jest wymagane zarówno przy jego sprzedaży, jak i wynajmie. Certyfikat energetyczny pozwala nabywcom lub najemcom mieszkania uzyskać informacje o efektywności energetycznej nieruchomości, a tym samym oszacować koszty związane z jej eksploatacją.
Za nieprzekazanie certyfikatu energetycznego kupującym lub lokatorom grozi kara grzywny w wysokości nawet do 5 000 zł.
Co jest potrzebne, aby sporządzić świadectwo energetyczne mieszkania w bloku?
Do sporządzenia świadectwa energetycznego mieszkania w bloku niezbędne jest zgromadzenie informacji technicznych dotyczących nie tylko lokalu mieszkalnego, ale i całego budynku. Informacje niezbędne do przygotowania certyfikatu energetycznego można uzyskać, kontaktując się z zarządcą nieruchomości, który dysponuje odpowiednią dokumentacją, taką jak projekty architektoniczne, charakterystyka cieplna, a także informacjami o zastosowanych w niej systemach grzewczych i wentylacyjnych. Zarządca budynku mieszkalnego może również udostępnić dane dotyczące izolacji cieplnej, rodzaju stolarki okiennej czy źródeł ciepła w bloku, które mają bezpośredni wpływ na efektywność energetyczną mieszkania.
Jeśli mieszkanie jest nowe dane do świadectwa możesz pozyskać z informacji uzyskanych od dewelopera przy zakupie tj. prospekty informacyjne, akty notarialne i inne.
Po uzyskaniu tych danych można zlecić przygotowanie certyfikatu energetycznego mieszkania w bloku. Świadectwo może sporządzić wyłącznie osoba mająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe oraz wpisana do rejestru Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
3 najczęściej spotykane błędy w świadectwach energetycznych mieszkań w blokach
Przy przekazywaniu danych niezbędnych do opracowania świadectw energetycznych dla mieszkań w blokach niestety często pojawiają się błędy. Poniżej przedstawiamy często występujące błędy w informacjach, które otrzymujemy od klientów podczas sporządzania świadectw energetycznych. Należy zwrócić szczególną uwagę na weryfikację i sprawdzenie (nawet po otrzymaniu danych od zarządcy nieruchomości) poniższych elementów, które mogą wpłynąć na niewłaściwą ocenę efektywności energetycznej mieszkania.
- Niewłaściwy rok oddania budynku do użytku — Błędna określenie roku oddania do użytku (zwłaszcza w przypadku mieszkań w blokach z wielkiej płyty) może skutkować niewłaściwym przyjęciem parametrów materiałów budowlanych stosowanych w poszczególnych latach w tym dotyczącym izolacji, rodzaju okien czy systemów grzewczych, co z kolei prowadzi do nieprawidłowych obliczeń efektywności energetycznej.
- Nieprawidłowe parametry techniczne budynku — Dokładne dane techniczne dotyczące materiałów budowlanych, grubości ścian, rodzaju okien i izolacji mają ogromne znaczenie w obliczeniach energetycznych. Przekazanie niewłaściwych informacji dotyczących grubości ścian, materiałów, z jakich zbudowane są ściany i grubości izolacji powoduje, że w obliczeniach przyjmowane są nieodpowiednie współczynniki przenikania ciepła, a tym samym zmienia się znacznie rzeczywista ilość energii potrzebnej do ogrzewania (chłodzenia) i wentylacji, znajdującego się w danym bloku mieszkania.
- Błędne wskazanie usytuowania mieszkania w bloku — Mieszkania usytuowane na środkowych kondygnacjach, otoczone innymi lokalami mieszkalnymi, mają znacznie mniejsze straty ciepła niż mieszkania zlokalizowane na parterze czy też na ostatnim piętrze lub poddaszu. Ponadto ekspozycja mieszkania względem stron świata (zyski ciepła od nasłonecznienia) również wpływa na zapotrzebowanie na energię. Błędne wskazanie tych parametrów w certyfikacie energetycznym będzie skutkować niewłaściwą oceną energetyczną – mieszkanie w bloku może być ocenione jako mniej energooszczędne, niż jest w rzeczywistości, lub odwrotnie.
Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać przy zleceniu opracowania świadectwa energetycznego mieszkania w bloku?
Aby otrzymać prawidłowe świadectwo energetyczne mieszkania znajdującego się w bloku, które będzie zgodne z obowiązującymi normami i metodologią opracowywania certyfikatów energetycznych i którego nikt nie zakwestionuje, należy zwrócić szczególną uwagę na przekazanie prawdziwych danych. Zaleca się weryfikację danych otrzymanych od zarządcy nieruchomości, ponieważ tam najczęściej zdarzają się błędy.
Drugim, bardzo istotnym przy wykonaniu prawidłowego świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania aspektem, jest wybór dobrego i doświadczonego audytora energetycznego, który przeprowadzi obliczenia w sposób zgodny z metodologią opracowywania świadectw energetycznych i uwzględni przekazane dane. Tutaj niezwykle istotną rolę odgrywają formularze służące do przekazania danych do świadectwa energetycznego mieszkania w bloku.
Na rynku można spotkać firmy, które nie wymagają rzutów mieszkania, a ilość danych, które należy podać, jest mocno ograniczona. Wynika to z nieprofesjonalnego podejścia i uniemożliwia wykonanie rzetelnego świadectwa. Nie można bowiem przygotować kompletnego i w pełni obiektywnego świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania w bloku bez odpowiedniego rzutu lokalu mieszkalnego, który jest niezbędny m.in. do obliczenia strat ciepła przez przegrody budowlane, mostki termiczne czy też wyliczenie średniej temperatury w mieszkaniu. Certyfikatorzy wykonujący świadectwa energetyczne bez wykorzystania tych kluczowych dla procesu danych, robią to niezgodnie z metodologią, a tego rodzaju świadectwa mogą zostać zakwestionowane.
Czerwona lampka powinna zaświecić się, gdy osoba lub firma, której zlecasz opracowanie świadectwa:
- potrzebuje jedynie kilku podstawowych informacji o mieszkaniu i bloku,
- nie potrzebuje rzutu mieszkania,
- cena usługi jest rażąco niska w porównaniu do cen rynkowych,
Dlatego, przed wyborem podmiotu, któremu zlecamy przygotowanie świadectwa energetycznego mieszkania w bloku, warto sprawdzić doświadczenie i zweryfikować opinie i referencje danej firm lub specjalisty.
Jeśli potrzebujesz rzetelnego, zgodne z prawem, prawdziwego świadectwa energetycznego dla mieszkania w bloku skorzystaj z naszego doświadczenia. Więcej o tym, kim jesteśmy, nasze opinie i referencje od osób prywatnych, firm i deweloperów znajdziesz w zakładce o firmie.